10. WROCŁAWSKI FESTIWAL DOBREGO PIWA

16. Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie

<STADION WROCŁAW, 7-9 CZERWCA 2019

Stoiska, kursy sensoryczne, spotkania i dyskusje, muzyka, smaczne jedzenie i gry miejskie – to wszystko już od 7 do 9 czerwca na Stadionie Wrocław podczas 10. Wrocławskiego Festiwalu Dobrego Piwa. To jedno z największych wydarzeń w Europie dedykowane unikalnym smakom i stylom piw warzonych przez browary rzemieślnicze

Czekolada, pumpernikiel, wędzone śliwki, cytrusy, maliny i porzeczki, mango, kawa, wanilia, kokos, rum, whisky – to i dużo więcej można wyczuć w piwie. Przekonać się o tym można najlepiej na 10. Wrocławskim Festiwalu Dobrego Piwa. Siedemdziesiąt siedem stoisk, blisko 500 piw lanych i ponad 800 butelkowych, polskie browary i prezentacja piwnych tradycji naszego kraju, goście z zagranicy, strefa browarów debiutujących, czyli takich, które działają nie dłużej niż rok – oto tegoroczna edycja WFDP. Imprezę organizuje Centrum Kultury ZAMEK. Ostatnie odsłony odwiedziło od 60 do 70 tys. osób. Publiczność może degustować i oceniać piwo, szkolić się na kursach sensorycznych, brać udział w warsztatach, prelekcjach, pokazach i konkursach.

Integralna część festiwalu to Wrocławskie Warsztaty Piwowarskie – w tym roku odbędzie się ich 16. edycja. Na nie powinni trafić ci, którzy chcą dowiedzieć się czegoś o domowym warzeniu piwa. Część gastronomiczną przygotowują Wrocławscy Ulicożercy, specjaliści o kulinarnych imprez plenerowych.

Sceny i Strefy pełne atrakcji

Na Scenie Piwno-Kulinarnej tradycyjnie można będzie spotkać piwowarów, blogerów i osoby związane z browarnictwem. Będą rozmawiać m.in. o rynku piwa w Polsce i piwie niskoalkoholowym. Będą wydarzenia poświęcone jedzeniu, a gotować na scenie będą Piotr Andruszko i Piotr Kucharski. W programie jest też Zero Waste Challenge, czyli gotowanie z resztek. Wyzwana podejmie się Tomasz Jakubiak, kucharz, autor książek, dziennikarz i gospodarz programów telewizyjnych, rzuci mu je Joanna Aniszczyk, dziennikarka, podróżniczka i autorka bloga I Love To Eat. Będą też konkursy, pokazy warzenia piwa, grać będą DJ-e i zespoły. Tu też zaprezentuje się Dolnośląski Szlak Wina i Piwa.

W Strefie Beer Geer Madness zmierzą się w pojedynku przedstawiciele browarów, którzy kibicują żużlowym drużynom z Lublina i Wrocławia, będą ślepy test sensoryczny, muzyka i foodpairing. Pojawi się Strefa Turystyki Piwnej, a w niej ciekawe miejsca związane z piwowarstwem. W Strefie Sportów Miejskich znajdziemy gry i boiska sportowe: będą m.in. badminton, tenis stołowy, dmuchane boisko do futbolu amerykańskiego i zabawy dla najmłodszych. Działać będą Strefa Chillout i Strefa Blogerów Piwnych.

Szkło i piwo festiwalowe, aplikacja

Tradycją WFDP jest piwo uwarzone specjalnie na daną edycję festiwalu. Tym razem przygotuje je Browar Pivovsky ze Świdnicy, zdobywca Złotego Lauru na 9. edycji festiwalu. Postawili na lekkie, jasne piwo w stylu Desitka.

Będą trzy rodzaje szkła festiwalowego: kielich Sommelier o pojemności 0,3 l, szklanka Jeff o pojemności 47 cl i półlitrowy kufel Waldeck (wszystkie z dodatkową cechą 0,2l). Specjalna aplikacja pomoże nam dowiedzieć się, jakie piwa są na poszczególnych stoiskach, dostępny w niej będzie także program festiwalu. Na stoisku Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym będzie można dokonać bezpłatnych badań alkomatem.

Na esplanadzie Stadionu Wrocław staną wystawy. Pierwsza to Piwna Galeria Plakatu, czyli etykiety piw, druga to prezentacja osób, które zaczynały od warzenia piwa w domu, a dziś są związane z liczącymi się browarami rzemieślniczymi. Ostatnia to „Browarnictwo we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Historia i współczesność”.

Ciekawostki w internecie

Czy piwo sprawdza się w kuchni jako składnik dań? Spytaliśmy o to znanych, czołowych wrocławskich Szefów Kuchni. Odpowiedzieli przesyłając swoje sprawdzone przepisy, w których nie małą rolę odgrywa właśnie piwo. Swoich kulinarnych tajemnic uchylili Beata Śniechowska (zwyciężczyni II edycji Master Chef), Katarzyna Daniłowicz (zwyciężczyni IV edycja Top Chef), Mariola Monczak, Łukasz Budzik i Michał Czekajło (uczestnicy programu Top Chef) oraz Piotr Kucharski (zwycięzca programu „Gotuj o wszystko” w TVN, autor książek kulinarnych). Ich przepisy publikowane są na Facebooku WFDP i na stronie internetowej festiwalu.

Na stronie festiwalu jest też „Poradnik początkującego piwosza”, krótki przewodnik przez popularne style piwne, smaki i aromaty. Przybliża i omawia podstawowe pojęcia, których znajomość pozwoli lepiej czytać etykiety i łatwiej znaleźć „swoje” piwa.

– – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

10. WROCŁAWSKI FESTIWAL DOBREGO PIWA

* Miejsce: Stadion Wrocław, Aleja Śląska 1

* Piątek-niedziela, 7-9 czerwca 2019

* Godziny otwarcia: piątek 16-24, sobota 12-24, niedziela 12-20.

* www.festiwaldobregopiwa.pl

* WSTĘP WOLNY (płatne tylko wybrane punkty programu: szkolenia, spotkania z piwowarami)

* Organizator WFDP: Centrum Kultury Zamek, pl. Świętojański 1, 54-076 Wrocław