Jak informuje Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, od 1 lipca 2022 roku wszyscy odbiorcy telewizji naziemnej będą korzystać z nowego standardu nadawania sygnału – DVB-T2/HEVC. Zmiany systemu realizowane będą etapowo w całej Polsce z podziałem na województwa. Po 30 czerwca 2022 roku odbiór sygnału telewizji będzie możliwy tylko w systemie DVB-T2.

Nadajniki telewizyjne obsługujące poszczególne regiony kraju zostaną przełączone na DVB-T2/HEVC według ustalonego harmonogramu: 28 marca 2022 roku w województwach lubuskim i dolnośląskim, 25 kwietnia 2022 roku w województwach zachodniopomorskim, pomorskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim, 23 maja 2022 roku w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim, śląskim, małopolskim i podkarpackim, 27 czerwca 2022 roku w województwach warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim (źródło: gov.pl).

Zmiana ta może wiązać się z koniecznością dostosowania telewizora lub wymiany na nowy.

– Konsumenci powinni przygotować się na nadchodzące zmiany – warto już teraz sprawdzić model telewizora pod kątem spełniania standardów systemu DVB-T2. Nie zapominajmy o seniorach, którzy mogą w tym zakresie potrzebować wsparcia najbliższych – mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK.

Tymczasem według badań Krajowego Instytutu Mediów, blisko 2,27 miliona gospodarstw domowych (czyli statystycznie przeszło 6 milionów osób!) nie ma obecnie technicznych możliwości odbioru sygnału DVB-T2/HEVC, więc musi dostosować posiadany telewizor lub wymienić go na nowy. Co więcej, aż 74 proc. odbiorców naziemnej telewizji nie wie nic o wprowadzanych zmianach!

Kto nie planuje wymieniać telewizora na nowy, może dostosować obecny, podłączając do niego odpowiednią przystawkę – dekoder (set-top-box) spełniający wymagania nowego standardu nadawania.

– Warto w pierwszej kolejności sprawdzić, czy Twój odbiornik obsługuje DVB-T2. Możesz to zrobić, zaglądając do instrukcji obsługi, w Internecie lub u sprzedawców sprzętu. Jeżeli tak nie jest, nie trzeba kupować nowego. Aby nadal oglądać programy telewizji naziemnej, wystarczy zaopatrzyć się w dodatkowy dekoder – informuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

– W przypadku gdy odbiornik nie spełnia wymogów DVB-T2, konieczny będzie zakup specjalnej przystawki „set-top-box”, tzw. tunera zgodnego z wprowadzanymi standardami – potwierdza UOKiK.

Optymalnym rozwiązaniem jest wybór systemu IPTV – szerokopasmowej telewizji cyfrowej poprzez łącze internetowe. Miniaturowe dekodery IPTV nie wymagają mocowania anteny, a jedynie przewodowego lub bezprzewodowego połączenia z Internetem. Są całkowicie odporne na zmiany systemu nadawania i wykorzystują standard kodowania HEVC dla wysokiej jakości emitowanego sygnału.

Dekodery IPTV oferują różnorodne pakiety programów – od podstawowych po zestawy premium. W ofercie odnajdą Państwo przeszło 260 kanałów telewizyjnych, w tym pozycje takie jak Canal+, HBO czy programy 4K. Dekodery IPTV pozwalają też przeglądać Internet na ekranie telewizora, oglądać Youtube i korzystać ze stacji radiowych. Co więcej, oferują możliwość nagrywania programów TV, przewijania wybranych kanałów aż do trzech dni wstecz oraz startowanie pozycji programowych od początku w dowolnym ich momencie. Dekoderem sterować można za pomocą dołączonego pilota lub własnego smartfona.

AVIOS to wiodąca polska marka IPTV. W jej ofercie znajdują się dekodery KORBOX, które działają w standardzie HEVC i bezproblemowo emitują wszystkie pozycje programowe bez względu na zmiany technologii nadawania telewizji naziemnej. Usługę IPTV AVIOS i dekodery KORBOX oferuje obecnie przeszło 200 operatorów – dostawców Internetu w całej Polsce!