HOMELAND

Premiera pierwszego sezonu „Homeland” miała miejsce w 2011 roku, zaledwie tydzień po 10. rocznicy tragicznych ataków terrorystycznych z 11 września 2001. Serial doskonale wpisał się w ówczesną atmosferę obchodów związanych z atakami na WTC, przedstawiając widzom oryginalny punkt widzenia na przygotowanie Amerykanów na podobne zagrożenia.

W najnowszym już piątym sezonie „Homeland” widzowie będą świadkami dalszej walki z terroryzmem, który zatacza coraz szersze kręgi. Zobaczą jak masowa inwigilacja, globalna komunikacja i media społecznościowe mogą być wykorzystywane do obrony i walki z terroryzmem na całym świecie.

Sezon piąty rozgrywa się blisko trzy lata po wydarzeniach z finału ostatniej serii. Tym razem głównym rejonem działań jest Berlin. Starając się wybaczyć sobie popełnione błędy oraz pogodzić się z rozczarowaniami po latach pracy na pierwszej linii frontu w wojnie z terroryzmem, Carrie Mathison (w tej roli fantastyczna Claire Danes, „Romeo i Julia”, „Godziny”, „Gwiezdny pył”), dobrowolnie decyduje się na „wygnanie” do Europy. Zostaje zatrudniona w firmie niemieckiego filantropa Otto Düringa (Sebastian Koch, „Szklana pułapka”, „Dziewczyna z portretu”), gdzie kieruje zespołem ds. zabezpieczeń w jego firmie. Wkrótce kobieta odkrywa, że niełatwo jest zapomnieć o przeszłości i zamknąć za sobą rozdziały dawnego życia. Była agentka ponownie zostaje wciągnięta w sprawy, o których chciała zapomnieć i zmuszana jest do podejmowania wątpliwych wyborów, o których myślała, że dawno zostawiła za sobą. Carrie nadal boryka się z chorobą, która niejednokrotnie komplikowała jej życie. Ciekawostką jest to, że Claire Danes, przygotowując się do roli Mathison, spotykała się nie tylko z agentami CIA, którzy opowiadali jej o zawodzie, ale również analizowała nagrania wykonane przez cierpiących na cyklofrenię osób. Pomocą służyła jej także trenerka, ekspertka i autorka książek o chorobie dwubiegunowej – Julia Fast.

Obok Carrie Mathison w serialu pojawiają się m.in. Saul Berenson – szef sekcji europejskiej CIA i mentor Claire (Mandy Patinkin, „Gdybym tylko tu był”, „Trup jak ja”), podlegająca bezpośrednio Saulowi, Allison Carr, zawiadująca oddziałem CIA
w Berlinie (Miranda Otto, „Ja, Frankenstein”, „Wojna światów”), obecny chłopak Carrie i radca prawny Jonas Happich (Alexander Fehling, „Labirynt kłamstw”, „Bękarty wojny”) oraz amerykańska dziennikarka pracująca w Berlinie dla Düringa – Laura Sutton (Sarah Sokolovic, „Żona idealna”, „Chłód nadchodzi nocą“). Ze stałej obsady powrócą również: pracownik operacyjny CIA Peter Quinn (Rupert Friend, „Hitman: Agent 47”, „Duma i uprzedzenie”) oraz szef CIA Dar Adal (F. Murray Abraham, „ Grand Budapest Hotel”, „Trzynaście duchów”).

„Homeland” to ulubiony serial prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy. Prezydent tak bardzo docenił tę produkcję, że zamówił DVD ze wszystkimi dostępnymi odcinkami.

 

PREMIERA: 03-03-2016 godz. 22:00 na kanale FOX

2016-03-02T11:52:25+01:001.3.2016|